Akreditace znamená oprávnění k určité činnosti nebo ověření a uznání takového oprávnění. Často to může být synonymum pro získání licence. Akreditaci jako oprávnění uděluje takzvaná akreditační autorita.
Akreditace pochází pravděpodobně z francouzského accréditer (mettre à crédit) = ověřit důvěryhodnost nebo z latinského accredo = dávám důvěru)
V České republice je jedinou akreditační autoritou Český institut pro akreditaci, o.p.s. (dále jen ČIA ). Jedná se o národní akreditační orgán založený Českou republikou a notifikovaný Evropskou komisí. Princip jednotného evropského akreditačního systému tvořeného jednotlivými národními akreditačními orgány, které fungují podle jednotných pravidel a akreditují podle definovaných mezinárodně uznávaných norem, vychází z Nového legislativního rámce EU.
V současnosti je ČIA oprávněna akreditovat subjekty s rozsahem činností, které se týkají:
Zkušebních laboratoří a výrobců referenčních materiálů
Kalibračních laboratoří
Zdravotnických laboratoří
Certifikačních orgánů certifikujících produkty
Certifikační orgánů certifikujících systémy managementu
Certifikační orgánů certifikujících osoby
Ověřovatelů výkazů emisí skleníkových plynů
Inspekčních orgánů
Akreditace znamená, že akreditovaný subjekt je kompetentní provádět své činnosti v rozsahu uvedeném v Osvědčení o akreditaci (OOA). Zároveň akreditace znamená, že provádí své činnosti nezávisle a nestranně.
ČIA se stal signatářem Mnohostranné dohody o vzájemném uznávání akreditačních nálezů (EA Multilateral Agreement ). To v důsledku znamená, že signatáři výše uvedené dohody uznávají navzájem výsledky činností akreditovaných subjektů (Certifikáty, Protokoly, Inspekční zprávy atd.) přes hranice.
Akreditované subjekty jsou posuzovány / dozorovány v pravidelných intervalech, zpravidla jednou za rok. Pravidelný dozor spočívá v „kontrole" dodržování akreditačních kritérií, která zajišťujících fungování akreditovaného subjektu např.:
Nestrannost a nezávislost
Administrativa
Pracovníci (vzdělání, výcvik, technické znalosti, dovednosti, zkušenosti atd.)
Zařízení, vybavení (zajištění kalibrace, návaznosti měřidel atd.)
Poznámka: Akreditační kritéria jsou obsažena např. v následujících normách ISO/IEC 17020, ISO/IEC 17021, ISO/IEC 17024, ISO/IEC 17025, ISO 15189, EN45011- ISO/IEC 17065, EN/ISO 14065, které jsou využívány pro akreditaci členů European Accreditation (EA ).
Přínos akreditace – proč využívat akreditované subjekty:
Jistota zákazníka v deklarovanou kvalitu nabízených služeb
Trvalý rozvoj systému kvality, který je podporován pravidelným dozorem nad dodržováním akreditačních kritérií
Neustálé zvyšování kvality služeb, růst dovednosti personálu a lepší technické zabezpečení činnosti
Ekonomický efekt a to jak z pohledu akreditovaných subjektů a jejich zákazníků, tak i z pohledu ochrany veřejného zájmu